A képen egy szülőpár látható. Az anya éa az apa kezében egy-egy újszülőtt alszik. A szülők szintén szundítanak a kanapén egymásnak dőlve. Kimerültnek látszanak.

Gondok és gondoskodók a gyermekágyas háznál

Hasznos? Oszd meg másokkal is!

Hogyan segíts, hogyan ne?

Gyermekágyas házirend kezdeményezésem egy angol nyelvű cikk alapján született. Louise Herbert cikke bejárta a világ közösségi sajtóját. Így jutott el hozzám is, egy otthonszülős facebook csoportban osztotta meg valaki.

A cikk arra az általános jelenségre reflektál, hogy a gyermekágyas kismamák gyakran kapnak olyan „segítséget”, ami inkább teher számukra. Louise egyik követőjét idézve így számol be erről a nehézségről: „Amikor megszületett az első babám, rengeteg ilyen úgynevezett „segítség”-felajánlást kaptam. A barátok sorba álltak, hogy átjöjjenek, leüljenek a kanapémra, és a karjukban tartsák felséges leányom édes újdonsültségét. Ám, miközben féloldalasan ültem, még mindig vérezve és egészen sokkos állapotban egy traumatikus szülés után, nem tudtam nem elgondolkodni azon, hogy vajon kinek vagy hogyan használt ez a feltételezett segítség valójában.”

Rendetlen rendben

Sok elsőgyermekes anyát és apát ér váratlanul az a feje tetejére állt világ, ami a gyermekágyas időszak velejárója. A háztartási munkák vagy elvégzetlenül maradnak, vagy erőnkön felül kell elvégeznünk azokat, nullához közelítő alvásmennyiséggel.

Ez az erőnkön felül végzett munka pedig – ebben a kiélezett és érzelmileg nyitott korszakban  – súlyos és gyakran visszafordíthatatlan következményekkel jár. „Alapvetően és neurológiailg arra vagyunk motiválva, hogy közel maradjunk újszülöttünkhöz. Úgy vagyunk bekötve, hogy a gyermekágyban pihenőt tartsunk és magunkba szívjuk kisbabánk arcának részleteit, miközben a karunkban vagy a mellkasunkon alszik.” – írja Louise.

A befogadás ideje, ahogy Robin Limm bába hívja az első napokat, nem tevékeny, hanem passzív, gyógyuló, önmagát odaadó, a babával összehangolódó, érzelmileg azonban rendkívül intenzív életszakasz. Főleg az anya, de az apa és a baba számára is.

Ebben a rendkívüli időben mások a szerepek, amiket vinnünk kell. Az újdonsült anya egyetlen és legfontosabb feladata, hogy gyermekével összehangolódjon. Ez egy tanulási folyamat, ami közben még az önmaga és kisbabája ápolását is el kell látnia. Mindeközben egy nagy vérző seb van a méhén, hogy a további járulékos sérüléseket még csak ne is említsük.

A természethez közelebb élő népek és saját paraszti hagyományaink is arról tudósítanak, ilyenkor a tágabb környezet, a nagycsalád, a barátok, a szomszédok feladata, hogy a háztartás nyűgjét a fiatal család nyakáról levegyék.

Ma azonban keveseknek van olyan közel a nagycsalád, hogy ezt a terhet arányos megterheléssel el tudják hordozni. Legtöbbünk elköltözött szülőhelyéről, vagy a szülők kora és egészségi állapota nem engedi, hogy ezt a fajta törődést nyújtani tudják a fiataloknak. Ahol a nagyszülők még dolgoznak, szintén nehéz megoldaniuk az első heteket.

Olyanok is akadnak szép számmal, akik azért nem kérik a friss nagyszülők segítségét, mert elhúzódó felnőtté válásuk következtében még mindig az elszakadás harcos szakaszában vannak, és a kiszolgáltatott helyzet visszavetné önállóságukat a szülőkkel szemben.

A testvérek pedig vagy távol vannak, vagy megvan a maguk baja, nem szívesen teszünk további terhet a vállukra.

Törvényszerű a magány?

Mégis, mit lehetne tenni, hogy a kismamák ne maradjanak magukra és fizikai segítség nélkül? A fiatal apáknak ne kelljen mindenné válni hirtelen, – betegápoló, gyermekgondozó, pszichológus, coach, és logisztikai szakember – hanem együtt megélhessék ennek a gyönyörű, érzékeny időnek minden fontos megünnepelni, elsiratni, felfedezni való eseményét.

A kisgyermekes léttel nem jár törvényerejűen az elmagányosodás. Csak falanszter-szerűen berendezett „szép új világunk” osztja a szülőkre ezt a csöppet sem népszerű szerepet. Ez pedig még a nálunk jobb szociális hálózattal bíró, méltán irigyelt Hollnadiában is így van, ahol a hazatérés után az erre kiképzett bába 8 napon át reggel 8-tól délután 5-ig minden teendőt ellát a gyermekágyas nő körül.

A kisgyerekesek magukra maradnak, mert élethelyzetük, napirendjük, átmeneti érdeklődési körük – mondókás és gyerekdalos programok – merőben eltérnek dolgozó barátaikétól. A barátok pedig nem értik, egyébként épértelmű barátaikkal mi a csoda történt? Hogy lehet így megváltozni? Gügyögnek, cuppognak, dajkanyelven pötyögnek babáik arcába, és egy mosolyától feloldódnak az oxitocinfröccsben. Ha pedig nyüszög a gyerek, képesek a legszaftosabb pletykákat, a legérdekfeszítőbb sportesemények megtárgyalását is azonnal sutba vágni, csakhogy azzal a kis poronttyal tötyögjenek.

Hát ezt nem! – gondolják magukban.  – Én biztos nem fogok megbolondulni, ha gyerekem lesz. Képes leszek továbbra is szabatos mondatokban beszélni és tájékozott maradok a világ dolgaiban.

Aztán, amikor eljön az idő és ők is szülők lesznek, őket is ugyanakkora sokként éri majd megváltozott biológiájuk, kémiájuk és a kötődés elemi erejű rohamai. Lásd Anyakivan, Semjén Nóri videóját.

Ideje volna valamit kitalálni, hogy a gyereknevelés ne egy-két ember kizárólagos terhe legyen. Rendben van, ha a felelősséget meghagyjuk a szülőknek, de segíthetünk nekik és egymásnak!

Dr. Gordon Neufield és Dr. Máté Gábor: A család ereje című könyvében a következő tanácsot találjuk. Építsük ki családunk, gyermekeink köré a „kötődések faluját”! A szerzők azt tapasztalták, hogy ma a különböző generációk szétbontásának nem csak a szülők elmagányosodása a következménye, hanem az a jelenség is, amit kortárs orientációnak neveznek. Sokszor a nagyszülők is szívesebben töltenek időt barátaikkal, mint unokáikkal. Nincs már meg az a falu-szerű lét, ahol a szomszédok összedolgoztak, a barátok nyitott ajtóval vártak és szükség esetén helyettesítették egymást a gyermekek gondozásában.

„A kötődő falut létre lehet hozni, ha megvan hozzá az elképzelésünk és a motivációnk. Mint, ahogyan a kötődés kialakítása, a falu felépítése is tudatos tevékenység. Nincs semmi okunk azon keseregni, ami mára a múlté, de minden okunk megvan rá, hogy újraépítsük azt, ami hiányzik.” (Dr. Gordon Neufield és Dr. Máté Gábor: A család ereje, Libri Bp. 421.o.)

Forradalom a gyermekágyban

A revolutio, mint csillagászati kifejezés visszatérést jelet. Azt az eseményt jelölik így, amikor egy üstökös pályája során újra Föld-közelbe ér és látható, vizsgálható.

Amikor valami elemi szükségletünk nincs betöltve, okkal háborgunk. Az igazságtalanság dühhé fokozódhat bennünk, ha senkitől nem kapunk elismerést és segítséget egy olyan tevékenységben, ami a napunk 24 óráját igénybe veszi.

Itt az ideje a forradalomnak a gyermekágyban! Ne tűrjük tovább, hogy atomizált magcsaládjaink önálló bolygókként keringjenek a társadalmi űrben! Álljunk össze egymást segítő közösségek láncolatává! Így esélyünk lesz például észrevenni, hogy egy bizonyos élethelyzet mindenkinél hasonló következményekkel jár. Hogy nem őrültünk meg, nem lustultunk el, csak egyszerűen a fáradtság mindenkit ingerültté tesz. Átfogalmazhatjuk prioritásainkat a külső – szépség, higénia, dizájn alapú – elvárások tükrétől merőben eltérő belső – pihenés, kötődés, egészséges táplálék – szükségletek alapján.

Ehhez pedig azok a kezdeményezések szolgáltathatják a kiinduló pontot, amik valódi szükségletekre reagálnak. Gyermekágyas tanfolyamok, anya-, és családcsoportok, akik az élet egyéb területein is segítik egymást.

Hogy egyáltalán kinyitogassuk magunkat és a társadalmat a gyermekágy idején szükséges és hasznos segítség mibenlétére, egy kis házirendet alkottam. Megfuttattam első elképzelésemet az közösségi médiában és a hozzám eljutó reakciók alapján kiegészítettem az ajánlást. Alább megtalálod a Gyermekágyas házirendet, ha letöltenéd.

A segítő szakmákban elfogadott, hogy a segítők időnként felülvizsgálatot, szupervíziót kérnek, vagy kapnak. A gyermekről való gondoskodás során is szükségünk van ép elménk megőrzése és viszonyítási pontjaink újbóli megtalálása érdeképen arra, hogy időről időre látogatókat kapjunk. Azt tanácsolom a gyermekágyra tudatosan készülő pároknak, hogy keressenek maguknak szuper vizitorokat. Olyan látogatókat, akik lelkileg és fizikailag is támogatni tudják őket a rázós hetekben.

Hol találunk segítőket?

Ha olyan környéken vállalunk gyereket, ahol nincsenek megtartó családi és baráti kapcsolataink, és a család sem tud delegálni legalább egy segítőt az első két hétre, nagyon kiszolgáltatott állapotba kerülhetünk. Ilyenkor jól jöhet az étel házhoz szállítás is. Bizony, fizetett segítő felkérése is hálás ötlet lehet, ha van erre anyagi lehetőségünk.

A nagycsalád után a legcsodásabb segítség, ami egyúttal közösségbe is bevonhat minket, így a magány kínzó érzését is segít eloszlatni a Komatál-csoportok jelensége.

Székesfehérvár környékén a Babahordozó klub Mátkatál néven tart fenn ilyen szolgálatot. Horváthné Miklós Réka babahordozási tanácsadó 2017 óta Mátkatálas. Később Dreska Esztertől át is vette a feladatkört, ami a Mátkatálak koordinálását jelenti. Az önkéntes segítő körnek 10-12 állandó, aktív tagja kell, hogy legyen ahhoz, hogy a vállalt egy, vagy két hetet főzéssel, kiszállítással meg tudják oldani.

A képen a fehérvári Babahordozó Klub önkéntese, Hrváthné Miklós Réka látható. A kép az ő étkezőjükben készült. A vállig érő, barna hajú fiatalasszony a kamerába mosolyog. Mellette egy étketzőszéken négy esztendős kisfia néz komolyan a fényképező gépbe.
A székesfehérvári Babahordozó Klub Mátkatálas, önkéntes koordinátora: Horváthné Miklós Réka és kisfia

Réka, aki eredeti szakmáját tekintve angol tanár, (beszélgetésünk idején, 2022 őszén) negyedik gyermekével van otthon. Csongi jövőre kezdi az óvodát. Addig azonban biztosan számíthatnak Réka és csapata segítségére a szükségben lévő kismamák. Amint mondja, segítői körük három féle feladatkört vállal: főzés, szállítás, beszélgetés. Utóbbi egy szomorú esemény miatt került fel a lehetőségek közé. Pár éve egyik tagjukat tragikus körülmények között vesztették el.

A Post partum depresszió egyre kevésbé ritka jelenség. Úgy becsülik, hogy a gyermekágyas nők 3-20 százaléka tapasztalja meg. Az ennél is súlyosabb gyermekágyi pszichózis, ami ön és közveszélyes állapot, a szülő nők mindössze 1 ezrelékére jelent veszélyt. Mivel a téma még mindig a kellemetlen tabuk sorába tartozik, főleg, ha a gyermekágy rózsaszín, babázós ideálképét vesszük alapul, laikusként nem nagyon ismerjük ezeknek a jelenségeknek pszichés jellemzőit. Így segíteni is csak ritkán tudunk. Aki szeretne utánanézni, Robin Limm bába Gyermekágy című könyvében megtalálja azt a kis táblázatot, ami egyszerű halandók számára is érthetően sorolja fel a tüneteket, amikkel már orvoshoz kell(ene) fordulni. Robin LIMM, Gyermekágy, Open Books, 2021, 34-35.o.

Aki a fehérvári Babahordozó klubtól segítséget kér azt is eldöntheti szeretne-e beszélgetni is, vagy csak tegyék le az ételt a küszöbére és hagyják ott.  Az étrendet úgy állították össze, hogy alkalmas legyen a gyermekágyas anyák táplálására. Természetesen a családtagok számának megfelelő adag készül.

Az, hogy mennyi a kérés, a leterheltség elég hektikus. Van, aki egy, és van, aki két hétre kéri a segítséget. Az önkéntesek attól sem ijednek meg, ha a kérés hirtelen érkezik és azonnal szükséges. Rékával közös ismerősünk élménye, hogy harmadik gyermekével váratlanul maradt magára a gyermekágyas időben. Kérése nyomán már másnap meleg ételt kapott ő és a családja. Így beszélt erről:

„Hát, szó szerint könnyekig meghatódtam. Szülés után szerzett aranyér, se ülni, se állni, se feküdni nem tudtam, áldás volt a meleg étel. Utána évekig részt vettem a komatál szolgáltatásban, adni is ugyanolyan jó volt, mint kapni.”

Amikor egy közös barátunktól tudakoltam, mit gondol, nyitott lenne-e Réka egy cikkre, bíztató választ és ilyen jellemzést kaptam: „ Biztosan! Nagyon kedves ember. Feketeöves anyuka, babahordozási tanácsadó meg minden..” Ezen persze ottjártamkor jót derültünk, de a lényeg, hogy bárki bizalommal fordulhat hozzá, ha megakad. Persze jobb, ha a kérés még a szülés előtt érkezik, de láthatjuk, hogy ezek a segítők szívből, hittel adnak az idejükből, energiájukból. Ők valóban átérzik, hogy milyen fontos ez a szolgálat.

A Klub nem csak a Mátkatál és a babahordozás témáiban lehet igazodási pont. A tagok az élet minden területén segítik egymást. Kölcsönöznek kendőt, könyveket, mosi pelust. Itt tudod felvenni velük a kapcsolatot.

Ne hagyd magad, légy része a forradalomnak!

Akárhogy is forduljon a sorsod, tudnod kell, hogy a gyermeknevelés nem lehet magányos feladat. Ha még a babázás előtt vagy, mindenképp nézz alaposan utána, milyen feladatok, események, kötelező körök a velejárói az első, legnehezebb időknek. Gondold végig, az egyes feladatokban ki az, aki neked segíthet. Ne szégyellj segítséget kérni! Légy a saját kis családod menedzsere, és szervezd meg magad köré a szükséges hálót. Beszélgess erről társaddal akkor, amikor még szabad a szó, és nem a kényszer visz rá egy kifáradt és ezért türelmetlen állapotban.

Hasznos? Oszd meg másokkal is!

Cikkeim

Gyermekágyas történetek

A szülés és gyermekágy témaköre tölti ki gondolataimat mostanság. Azért kezdtem magam beleásni ennek a szép és felelősségteljes időszaknak a kihívásaiba, mert a legtöbb általam kezelt gyermek problémája ebben a korszakban már látható jelekkel megnyilvánult. Más kérdés, hogy nem ütötte meg az egészségügyi határértéket, magyarul a szülő, a gyermekorvos és a védőnő hármasának döntésében a […]

Elolvasom a cikket
A képen harmadik gyermekemmel vagyok látható. A baba épp csak elaludt. Utolsó összemosolygásunk még éreznető a kép hangulatán. Hat hetes ekkor a kisfiam.

Gondok és gondoskodók a gyermekágyas háznál

Hogyan segíts, hogyan ne? Gyermekágyas házirend kezdeményezésem egy angol nyelvű cikk alapján született. Louise Herbert cikke bejárta a világ közösségi sajtóját. Így jutott el hozzám is, egy otthonszülős facebook csoportban osztotta meg valaki. A cikk arra az általános jelenségre reflektál, hogy a gyermekágyas kismamák gyakran kapnak olyan „segítséget”, ami inkább teher számukra. Louise egyik követőjét […]

Elolvasom a cikket
A képen egy szülőpár látható. Az anya éa az apa kezében egy-egy újszülőtt alszik. A szülők szintén szundítanak a kanapén egymásnak dőlve. Kimerültnek látszanak.
blog

Ellenőrizd gyermeked beszédfejlődését!

Kérd ingyenes táblázatomat, hogy megtudd, korának megfelelő szinten van-e gyermeked beszédprodukciója.

A táblázatból azt is megtudhatod, mi az, amit már megért.

Azt is elárulom, hova kell mindenképp eljutnia, hogy élvezettel tanuljon majd a suliban.